Quantcast
Channel: Atlas Polskich Strojów Ludowych PTL
Viewing all 66 articles
Browse latest View live

Nowości

$
0
0
Pod koniec tego roku będziemy mogli Państwu zaprezentować 9 publikacji, przygotowanych podczas 3 lat realizacji naszego projektu. Kolejne 4 właśnie są przygotowywane.

ROK 2015
  • Klocki, snutki, perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności,  autorki: Anna Weronika Brzezińskaj, Aleksandra Paprot, Mariola Tymochowicz
  • Strój podhalański, autorzy: Stanisława Trebunia-Staszel, Agnieszka i Mateusz Etynkowscy, Katarzyna Sieczka, red. nauk. zeszytu: Mariola Tymochowicz
  • Strój bambrów poznańskich, autorka: Joanna Minksztym, red. nauk. zeszytu: Anna Weronika Brzezińska
  • Strój wilanowski nadwiślańskiego Urzecza, autorzy: Elżbieta Piskorz-Branekova, Maurycy Stanaszek, red. nauk. zeszytu: Alicja Mironiuk-Nikolska
ROK 2014
  • Strój łęczycki, autorka: Alicja Woźniak, red. nauk. zeszytu: Justyna Słomska-Nowak
  • Strój łowicki po 1953 roku, autorka: Magdalena Bartosiewicz, red. nauk. zeszytu: Justyna Słomska-Nowak
  • Strój kościański, autorzy: Joanna Minksztym, Rafał Rosolski, red. nauk. zeszytu: Anna Weronika Brzezińska
ROK 2013
  • Stroje ludowe jako fenomen kulturowy, redaktorki naukowe: Anna Weronika Brzezińska, Mariola Tymochowicz 
Strój zamojski, autorka: Elżbieta Piskorz-Branekova, red. nauk. zeszytu: Mariola Tymochowicz

Sesja fotograficzna stroju bamberskiego

$
0
0
3 czerwca w siedzibie Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu odbyła się sesja fotograficzna stroju bamberskiego. Zdjęcia znajdą się w przygotowywanym przez dr Joannę Minksztym kolejnym zeszycie z serii Atlas Polskich Strojów Ludowych, którego ukazanie się planowane jest na koniec tego roku.
Zdjęcia wykonała dr Agata Stanisz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, a w całym przedsięwzięciu pomagała mgr Marta Machowska - doktorantka w IEiAK UAM. 



Zaproszenie na II SEMINARIUM DOT. PROBLEMATYKI BADAŃ NAD STROJAMI LUDOWYMI i RĘKODZIEŁEM

$
0
0


Sekcja Stroju Ludowego
przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
we współpracy z
Muzeum Etnograficznym
Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu
zapraszają na

Wrocław, 4 grudnia 2015 roku (piątek), godz. 10.00
siedziba Muzeum Etnograficznego, ul. Traugutta 111/113, 50-419 Wrocław

W roku 1997 ukazała się książka „Piękno użyteczne, czy piękno ginące” pod redakcją Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej oraz Marii Niewiadomskiej-Rudnickiej, z której pochodzi cytat: Rękodzieło i sztuka uprawiane są niejednokrotnie przez ludzi, którzy mają głęboką potrzebę tworzenia, poszukują formy i konwencji, w jakiej mogą się realizować; to, że znaleźli ja w tradycji ludowej, wynika z więzi z kulturą z własnego środowiska.

Od momentu ukazania się tej pozycji minęło prawie 20 lat, zmienił się status twórcy, zmieniły sposoby docierania do odbiorcy, zmienili się i sami odbiorcy. Jaki jest obecnie wizerunek rękodzieła wywodzącego się ze zdobnictwa stroju ludowego
w środowisku samych twórców, jak i odbiorców – miłośników, hobbystów, klientów, turystów, artystów i naukowców? W jaki sposób takie dziedziny rękodzieła jak koronczarstwo, hafciarstwo, tkactwo oraz krawiectwo strojów ludowych funkcjonują
w środowiskach lokalnych, regionalnych i ponadregionalnych? W jaki sposób można
(a może wręcz – należy?) je badać, dokumentować i upowszechniać wiedzę o nich? Jakie są strategie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie wymienionych dziedzin rękodzieła? Czy tradycyjne rękodzieło stanowi inspirację dla artystów
i projektantów?

Czekamy na zgłoszenia propozycji referatów, które będą się opierały na badaniach terenowych i doświadczeniach osobistych, poszukiwaniach artystycznych oraz działaniach promocyjnych. Chcemy wspólnie z uczestnikami naszego spotkania stworzyć mapę współczesnego rękodzieła związanego w przeszłości ściśle z funkcjonowaniem strojów ludowych, a obecnie coraz częściej od nich oderwanego, poszukującego nowych form i sposobów zastosowań.

Ramowy program seminarium:
10.00-10.10 – powitanie gości przez organizatorów
10.10-11.50 – wystąpienia referentów
11.50-12.10 – dyskusja podsumowująca sesję
12.10-12.30 – przerwa kawowa
12.30-14:10 – wystąpienia referentów
14.10-14.30 – dyskusja podsumowująca sesją
14.30-15.10 – przerwa obiadowa
15.10-16.10 – prezentacja wydawnictw powstałych w ramach projektu oraz spotkanie z autorami i redaktorami naukowymi tomów
16.10-17.00 – wernisaż wystawy Dyrdoki, bandy i kaletki. Strój ludowy jako fenomen kulturowyprezentującej efekty badań terenowych zrealizowanych w ramach projektu

Spotkanie odbywa się w ramach podsumowania projektu badawczego Atlas Polskich Strojów Ludowych: kontynuacja prac wydawniczych, przeprowadzenie badań terenowych i kwerend źródłowych oraz cyfryzacja materiałów źródłowych i udostępnienie ich w Internecierealizowanego w latach 2013-2015 ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Udział w seminarium jest bezpłatny, organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej. Pokrycie kosztów dojazdów i noclegów spoczywa na uczestnikach lub instytucjach delegujących.

Organizatorzy przewidują druk materiałów konferencyjnych w recenzowanej monografii zbiorowej wydanej jako zeszyt specjalny w serii „Atlas Polskich Strojów Ludowych”.

Zgłoszenia propozycji referatów oraz udziału do dnia 30 września 2015 wyłącznie drogą elektroniczną; prosimy o wypełnienie elektronicznego formularza.

Na wystąpienia z referatem przewidujemy 20 minut.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z sekretarzem Sekcji Stroju Ludowego – Aleksandrą Paprot: aleksandra.paprot@gmail.com

Organizatorki:
Anna Weronika Brzezińska
Hanna Golla
Aleksandra Paprot
Mariola Tymochowicz

Powroty w teren

$
0
0
W tym roku wracamy do naszych informatorów i w miejsca, w których prowadziliśmy badania. Na zaproszenie organizatorów XVI Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej opowiadaliśmy o naszych badaniach. A będąc w Białej Podlaskiej na konferencji odwiedziliśmy nasze rozmówczynie - tkaczki związane z Pracownią Tkacką w Hrudzie.






Konferencja w Muzeum w Łowiczu

$
0
0
17 października 2015 w Muzeum w Łowiczu odbyła się konferencja pt. "Łowicki strój ludowy - tradycja żywa", w której prelegentkami oraz uczestniczkami były m.in. członkinie Sekcji Stroju Ludowego oraz osoby współpracujące z redakcją Atlasu Polskich Strojów Ludowych działającej przy ZG PTL - Magdalena Bartosiewicz, Anna Weronika Brzezińska, Elżbieta Piskorz-Branekova, Marianna Narewska, Mariola Tymochowicz oraz Alicja Woźniak.

PROGRAM KONFERENCJI

Ekspozycja w łowickim muzeum, fot. A. W. Brzezińska

Plan seminarium

$
0
0
Jest już szczegółowy plan spotkania w dniu 4 grudnia 2015 r. we Wrocławiu
DOT. PROBLEMATYKI BADAŃ NAD STROJAMI LUDOWYMI i RĘKODZIEŁEM

dziękujemy za zgłoszenia i widzimy się za miesiąc!!!


Wyczerpany nakład APSL nr 39

$
0
0
Miło nam poinformować, że został wyczerpany nakład pierwszego zeszytu specjalnego, który ukazał się w naszej serii. Dla czytelników to może niezbyt dobra wiadomość, ale dla redaktorów i autorów książki to wiadomość miła i zaskakująca! Bo to oznacza, że książka Wam się spodobała i że była potrzebna!

Brzezińska, A. W., Tymochowicz, M. (red.), Strój ludowy jako fenomen kulturowy, seria: „Atlas Polskich Strojów Ludowych”, t. 39, zeszyt specjalny, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze 2013.

Strój łowicki po 1953 roku - NAKŁAD WYCZERPANY

$
0
0
Informujemy, że książka autorstwa Magdaleny Bartosiewicz Strój łowicki po 1953 rok, red. nauk. zesz. J. Słomska-Nowak, t. 42, cz. IV Mazowsze i Sieradzkie, z. 9, Wrocław 2014 jest NIEDOSTĘPNA

 

Promocja stroju wilanowskiego

Strój bamberski

$
0
0
Jest już dostępny w sprzedaży kolejny zeszyt z serii Atlas Polskich Strojów Ludowych!

Joanna Minksztym, Strój bamberski, red. nauk. zesz. A. W. Brzezińska, seria: „Atlas Polskich Strojów Ludowych”, t. 47, cz. II Wielkopolska, z. 6, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze 2015.
 
To pierwsze tak obszerne opracowanie, w powstanie którego zaangażowanych było wiele osób i instytucji.

Specjalnie na potrzeby książki zorganizowano 4 sesje zdjęciowe, dzięki czemu Czytelnicy mogą zobaczyć nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia pochodzące z bogatej kolekcji Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Książka liczy 222 stron i prezentuje historię osadnictwa bamberskiego, rozwój stroju oraz szczegółowy jego opis. Pokazuje także współczesne wykorzystanie oraz projekty artystyczne inspirowane strojami bamberskimi.

Zamówienia: ptl@ptl.info.pl 



Spotkanie Sekcji Stroju Ludowego 9 kwietnia w Łodzi

$
0
0
https://drive.google.com/file/d/0Bw77EOlUmqy4SXZVRmhMdGkzUnM/view?usp=sharing

kliknij w obrazek i pobierz plan spotkania

Zapraszamy do udziału w panelu organizowanym przez Sekcję Stroju Ludowego

$
0
0
Serdecznie zapraszamy do udziału ogólnopolskiej konferencji naukowej pt.Jaka refleksja o kulturze jest dzisiaj potrzebna Europie?Wyzwania,dylematy, perspektywy, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 22-23 września 2016 roku. 

Podczas konferencji jeden z paneli organizuje Sekcja Stroju Ludowego. Zachęcamy do przesyłania propozycji wystąpień w ramach panelu zatytułowanegoUbranie czy przebranie? Budowanie tożsamości indywidualnej i grupowej poprzez ubiór.


Człowiek zawsze musiał być ubrany, czasami wymagały tego warunki klimatyczne, kiedy indziej uczucie wstydu. Z czasem ubranie stało się ważne także z innych względów min. obyczajowych, religijnych czy stanowych. Jest znakiem, za pośrednictwem, którego możemy zidentyfikować i określić przynależność do właściwej grupy. Umożliwia także podkreślenie swojego indywidualnego stylu, często niezależnego od panującej mody czy innych wymogów społecznych lub kulturowych. Pozwala na zachowanie swojej tożsamości. Ważnym wydaje się zatem podjęcie tematu ubioru, by ukazać jak duże ma ono znaczenie 
w naszym życiu i jakie pełni w nim funkcje.

Interesują nas zagadnienia z zakresu czterech obszarów tematycznych:
(1) rekonstrukcje strojów ludowych oraz strojów historycznych i ich współczesne zastosowanie w procesie budowania tożsamości grupowej;
(2) ubiory grup subkulturowych i ich symbolika; 
(4) etnodizajn w ubiorze jako nowa odsłona dziedzictwa kulturowego i jako inspiracja do współczesnych poszukiwań w modzie codziennej, ulicznej, jak i tej z wybiegów modowych;
 (4) współczesna moda pomiędzy masowością, a indywidualizmem.

Swój udział wstępnie zapowiedziały nast. prelegentki:
dr Alicja Raciniewska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr Justyna Jaworska (Uniwersytet Warszawski)
dr Magdalena Ziółkowska-Kuflińska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr Ludmiła Ponomar (Narodowa Akademia Nauk Ukrainy)
dr Joanna Minksztym (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
dr Katarzyna Waszczyńska (Uniwersytet Warszawski) 



Spotkanie Sekcji Stroju Ludowego w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, 9.04. 2016

$
0
0
W sobotę 9 kwietnia członkowie i sympatycy Sekcji Stroju Ludowego przy ZG PTL spotkali się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po wystawie etnograficznej i magazynie Działu Etnografii przez Alicję Woźniak z Działu Stroju Ludowego i Tkaniny MAiE. W trakcie zwiedzania członkowie omówili problemy związane z tworzeniem kolekcji i przechowywaniem strojów.
Podczas wizyty w Łodzi omówiono wstępnie układ i zakres pojęć, jakie zawierać będzie przygotowywany przez Sekcję "Leksykon strojów ludowych w Polsce". W czerwcu członkowie Sekcji będą starali się zorganizować spotkanie z prof. Barbarą Bazielich podczas konferencji"Zdobnictwo stroju ludowego. Między rzemiosłem a sztuką" 16-17 czerwca w Chorzowie organizowanej przez Górnośląski Park Etnograficzny. Wówczas członkowie chcą także przeprowadzić ponowne spotkanie Sekcji w celu omówienia struktury układu leksykonu. Do tego czasu członkowie Sekcji są proszeni o nadsyłanie do sekretarza Sekcji propozycji, które miałyby być omówione w Chorzowie. 
Ponadto Mariola Tymochowicz zaprezentowała swoją najnowszą publikację o strojach ludowych ziemi ryckiej, zaś Alicja Woźniak opowiedziała o projekcie„Symbole tożsamości – tradycja i nowoczesność” zrealizowanym przez studentów i pracowników Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie.
Jeszcze raz dziękujemy Alicji Woźniak z MAiE w Łodzi, która zaprosiła nas na tak ciekawe i miłe spotkanie.

Poniższe fotografie wykonała Aleksandra Paprot 














Promocja zeszytu APSL "Strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza"

$
0
0
19.04. 2016 r. w Warszawie w Centralnej Bibliotece PTTK im. Kazimierza Kulwiecia odbyła się promocja zeszytu APSL "Strój wilanowski z nadwiślańskiego Urzecza" autorstwa Elżbiety Piskorz-Branekovej oraz Łukasza Maurycego Stanaszka.


Zdjęcia z wydarzenia nadesłane przez Alicję Mironiuk-Nikolską






Konferencja o zdobnictwie stroju - Chorzów, 16-17 czerwca 2016 roku

$
0
0
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji pt. Zdobnictwo stroju ludowego. Między rzemiosłem a sztuką, która odbędzie się w dniach 16-17 czerwca 2016 roku w Chorzowie. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Podczas konferencji będzie można wysłuchać referatów, które między innymi przedstawią członkinie naszej Sekcji Stroju Ludowego. 
Gościem honorowym konferencji będzie Prof. dr hab. Barbara Bazielich, wieloletnia redaktorka naczelna serii Atlas Polskich Strojów Ludowych. 
Podczas pierwszego dnia konferencji w godz. 16.00-17.30 przewidziano spotkanie Sekcji Stroju Ludowego. 
W drugim dniu w imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w warsztatach hafciarskich, drukowania na płótnie i malowania wstążek.

Kontakt do organizatorów: Dobrawa Skonieczna-Gawlik, e-mail: skonieczna-gawlik@muzeumgpe-chorzow.pl

Tutaj można pobrać PROGRAM KONFERENCJI 



Konferencja naukowa "Zdobnictwo stroju ludowego. Miedzy rzemiosłem i sztuką" Chorzów 16-17.06.2016

$
0
0
W dniach 16-17 czerwca 2016 w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Zdobnictwo stroju ludowego. Między rzemiosłem i sztuką". Jej pomysłodawczynią była Dobrawa Skonieczna-Gawlik, członkini naszej Sekcji Stroju Ludowego przy ZG PTL. Podczas dwudniowych obrad zaprezentowanych zostało 11 referatów, a prelegentki reprezentowały ośrodki naukowe i instytucje kultury  Warszawy, Kalisza, Chorzowa, Cieszyna, Lublina, Poznania, Łowicza i Ornontowic. Gościem honorowym konferencji była Prof. Barbara Bazielich - wieloletnia redaktor naczelna serii Atlas Polskich Strojów Ludowych.
Konferencji towarzyszył wernisaż wystawy "Silesia Folk Design" oraz pokaz współczesnej mody inspirowanej jaklami śląskimi. 
Pod koniec pierwszego dnia konferencji odbyło się trzecie w tym roku spotkanie Sekcji Stroju Ludowego poświęcone leksykonowi strojów ludowych. 
Integralną częścią konferencji były warsztaty rękodzielnicze, które poprowadziły: Lidia Lankocz (warsztat haftu i zdobienia żywotka cieszyńskiego), Łucja Dusek-Francuz (warsztat haftu krzyżykowego), Teresa Ogłodek (warsztat malowania wstążek), Aleksandra Malczyk (druk na tkaninie) oraz Dorota Kapska, Paulina Pisuk-Czech i Joanna Rupik z Działu Edukacji Muzeum Historycznego w Bielski-Białej (warsztat druku na tkaninie).
Największa atrakcją okazał się być pokaz wiązania galandy (tradycyjnego wianka śląskiego), który pokazała Teresa Ogłodek.
 
Fot. A. W. Brzezińska

"Ubranie czy przebranie?" - sesja organizowana przez Sekcję Stroju Ludowego

$
0
0

Człowiek zawsze musiał być ubrany, czasami wymagały tego warunki klimatyczne, kiedy indziej uczucie wstydu. Z czasem ubranie stało się ważne także z innych względów min. obyczajowych, religijnych czy stanowych. Jest znakiem, za pośrednictwem, którego możemy zidentyfikować i określić przynależność do właściwej grupy. Umożliwia także podkreślenie swojego indywidualnego stylu, często niezależnego od panującej mody czy innych wymogów społecznych lub kulturowych. Pozwala na zachowanie swojej tożsamości. Ważnym wydaje się zatem podjęcie tematu ubioru, by ukazać jak duże ma ono znaczenie w naszym życiu i jakie pełni w nim funkcje.
Interesują nas zagadnienia z zakresu czterech obszarów tematycznych:
(1) rekonstrukcje strojów ludowych oraz strojów historycznych i ich współczesne zastosowanie w procesie budowania tożsamości grupowej;
(2) ubiory grup subkulturowych i ich symbolika;
(4) etnodizajn w ubiorze jako nowa odsłona dziedzictwa kulturowego i jako inspiracja do współczesnych poszukiwań w modzie codziennej, ulicznej, jak i tej z wybiegów modowych;
(4) współczesna moda pomiędzy masowością, a indywidualizmem.

CZWARTEK, 22 WRZEŚNIA 2016
Sekcja 1, godz. 16.00-17.20
Justyna Jaworska (Uniwersytet Warszawski), Podarte kilty, bluzy z orzełkiem. Powstanie jakobickie i powstanie warszawskie w kolekcjach Alexandra McQueena i Roberta Kupisza
Ludmiła Ponomar (Narodowa Akademia Nauk Ukrainy), Ukraiński narodowy styl ubierania ХХІ w.
Wojtech Bagin (Uniwersytet Jagielloński), Strój jako symbol narodowy. Przypadek Polski i Słowacji

Sekcja 2, godz. 17.40-19.00
Stanisława Trebunia-Staszel (Uniwersytet Jagielloński), Bój o parzenice i dziewięciorniki. Od tradycji ludowej do regionalnego supermarketu kultury
Kinga Czerwińska (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Oblycz się kobieto po naszymu! – czyli jak? Rzecz o współczesnych strojach ludowych na Śląsku Cieszyńskim
Magdalena Ziółkowska-Kuflińska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Hafty i cekiny, czyli o wybranych elementach zdobniczych stroju matadora

PIĄTEK, 23 WRZEŚNIA 2016
Sekcja 3, godz. 9.00-10.40
Anna Seemann-Majorek (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie), Codzienny strój miechowickich diakonis na przełomie XIX i XX wieku
Mariola Tymochowicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Ubiór kibica – jako element identyfikacji z klubem piłkarskim
Barbara Major (PTL Oddział w Krakowie), Logo heavy metalowe jako sygnatura
Ada Siebers (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Kogo oburza modelka w pióropuszu? Zaproszenie do rozmowy o cultural appropriation

Sekcja 4, godz. 11.00-12.40
Elżbieta Piskorz-Branekova (PTL Oddział w Warszawie), Strój wilanowski jako współczesny wyznacznik odrębności kulturowej południowych dzielnic Warszawy
Joanna Minksztym (Muzeum Etnograficzne, Oddział MNP), Czy Bamberka jest Poznanianką? Refleksje o współczesnym funkcjonowaniu stroju bamberskiego
Katarzyna Waszczyńska (Uniwersytet Warszawski), Ubierać się po kurpiowsku – duma czy obowiązek?
Marzena Badach (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Tożsamość zakodowana w języku barw polskich strojów ludowych. Od tradycji do współczesności

Sekcja 5, godz. 13.00-14.20
Ewa Lorenz (Zespół Szkół w Szkaradowie), Szakiety bliżej folkloru. Odtworzenie stroju hazackiego dla Dziecięcej Grupy Obrzędowej
Anna Weronika Brzezińska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), O potrzebie stroju ludowego, Na przykładzie doświadczeń redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych
Spotkanie Sekcji Stroju Ludowego poświęcone powstaniu leksykonu strojów ludowych oraz omówienie pierwszego hasła „męska koszula przyramkowa”. 

Ubranie czy przebranie? - księga abstraktów

Spotkanie Sekcji Stroju Ludowego we Wrocławiu

$
0
0
W dniach 22-23 września 2016 roku podczas corocznej konferencji towarzyszącej WZD Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego panel tematyczny przygotowała Sekcja Stroju Ludowego. Dwudniowe obrady wzbudzały długie dyskusje, pokazały też, że kwestie stroju / ubioru / mody są tematami aktualnymi. 
Drugiego dnia odbyło się tez spotkanie naszej Sekcji, które miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. 
Miło nam poinformować, że zarząd naszej Sekcji nie zmienił się :-) Poniżej wspólna fotografia uczestniczek spotkania sekcyjnego:

A tutaj zamieszczamy link do pokazu Aleksandra McQuinna"Highland Rape" z 1995 roku, o którym w swoim wystąpieniu mówiła dr Justyna Jaworska.

Folk dress as a cultural phenomenon

$
0
0
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2016 udało się przygotować wersje angielską książki, która bije rekordy popularności i sprzedaży "Stroje ludowe jako fenomen kulturowy".

Książka pod redakcją dr Anny Weroniki Brzezińskiej i dr Marioli Tymochowicz ukazała się w roku 2013 jako zeszyt specjalny (nr 39) w serii Atlas Polskich Strojów Ludowych.

Redaktorkami wersji angielskiej były dr Anna Weronika Brzezińska i dr Kinga Czerwińska, a przetłumaczona została przez dr Annę Jelec wraz zespołem: Anną Broniarek, Agnieszką Marciniak i Aleksandrą Iwasiewicz.
Autorką projektu graficznego obydwu wydań jest Katarzyna Tużylak.

Zachęcamy do pobierania książki (należy kliknąć w obrazek)
https://drive.google.com/file/d/0Bw77EOlUmqy4ZTJfNVd5QXJRODg/view?usp=sharing

Viewing all 66 articles
Browse latest View live